Course Fees

Course Fees for 2023

Course Fees for 2022 | Making Sense
Secondary 1 – 4 | Making Sense

Secondary 1 – 4

Course Fee

  • Fees per lesson: $98 (collected on a termly basis)
  • Course fees for students who join after the term starts will be pro-rated
  • Students who sign up during the last 5 weeks of the current term will need to pay the next term fee together with the current term fee.
  • Course fee will be subjected to GST at the prevailing rates.
A Level (JC 1 – 2) | Making Sense

A Level (JC 1 – 2)

Course Fee

  • Fees per lesson: $115 (collected on a termly basis)
  • Course fees for students who join after the term starts will be pro-rated
  • Students who sign up during the last 5 weeks of the current term will need to pay the next term fee together with the current term fee.
  • Course fee will be subjected to GST at the prevailing rates.
Secondary 1 – 4 | Making Sense

Secondary 1 – 4

Course Fee

  • On average, a student attends between 48 – 56 lessons in a calendar year.
  • You have the option of adopting different billing cycle of every 10, 15 or 20 lessons.
  • 20 lesson package is our most popular package with the greatest savings. (equivalent to more than 2 months of tuition free)
  • Course fee will be subjected to GST at the prevailing rates.

Secondary 1 – 4

  • Fee / lesson
  • Material Fee ($30 / 10 lessons)
  • Registration Fee
  • Holiday Program Voucher
  • Total Annual Savings and Benefits 
20 lessons
$99.99
  • $105
  • $60 (waived)
  • $50 (waived)
  • $100
  • $1054 (most popular)
Package of 24 lessons (48 hours)
  • Fees per 4 lessons $440
  • Material fee waived
  • Special Bonus $100 credit*
  • Savings & benefits (per year) $550 1 month worth of tuition free
15 lessons
$99.99
  • $110
  • $45 (waived)
  • $50 
  • $50
  • $665
Package of 8 lessons (16 hours)
  • Fees per 4 lessons $460
  • Material fee $80
  • Special Bonus Nil
  • Savings & benefits (per year) Nil
10 lessons
$99.99
  • $115
  • $30
  • $50
  • Nil
  • $0
Package of 8 lessons (16 hours)
  • Fees per 4 lessons $95
  • Material fee $30
  • Special Bonus $50
  • Savings & benefits (per year) $0

By special approval only 
Select a billing cycle of 40 lessons and above and enjoy savings over $1335. Limited quota and subject to management approval

A Level (JC 1 – 2) | Making Sense

A Level (JC 1 – 2)

Course Fee

  • On average, a student attends between 48 – 56 lessons in a calendar year.
  • You have the option of adopting different billing cycle of every 10, 15 or 20 lessons.
  • 20 lesson package is our most popular package with the greatest savings. (equivalent to more than 2 months of tuition free)
  • Course fee will be subjected to GST at the prevailing rates.

JC 1 – 2

  • Fee / lesson
  • Material Fee ($50 / 10 lessons)
  • Registration Fee
  • Holiday Program Voucher
  • Total Annual Savings and Benefits
20 lessons
$99.99
  • $120
  • $100 (waived)
  • $50 (waived)
  • $100
  • $1166 (most popular)
Package of 24 lessons (48 hours)
  • Fees per 4 lessons $440
  • Material fee waived
  • Special Bonus $100 credit*
  • Savings & benefits (per year) $550 1 month worth of tuition free
15 lessons
$99.99
  • $125
  • $75 (waived)
  • $50 
  • $50
  • $778
Package of 8 lessons (16 hours)
  • Fees per 4 lessons $460
  • Material fee $80
  • Special Bonus Nil
  • Savings & benefits (per year) Nil
10 lessons
$99.99
  • $130
  • $50
  • $50
  • Nil
  • $0
Package of 8 lessons (16 hours)
  • Fees per 4 lessons $105
  • Material fee $30
  • Special Bonus $50
  • Savings & benefits (per year) $0

By special approval only 
Select a billing cycle of 40 lessons and above and enjoy savings over $1447. Limited quota and subject to management approval